ENCYKLOPEDIA SZTUK WALKI / Bō [BROŃ JAPOŃSKA]

Aby dodać wpis musisz być zalogowany

MateRonin MateRonin
  • 0
Posty: 10
http://roninsendi.files.wordpress.com/2011/04/boweapon1.png

jest kijem przeważnie o długości 6 shaku(1 shaku=30,3 cm) wykorzystywanym w japońskich sztukach walki. Sztuka posługiwania się tą bronią zwana jest bōjutsu i nauczana jest oddzielnie, bądź jako cześć sylabusów takich stylów jak karate.

Bō zazwyczaj wykonane jest z twardego drewna (biały/czerwony dąb, bambus), a obecnie również wyrabiane są z metalu. Bō może być jednakowej grubości na całej swojej długości, bądź symetrycznie zwężać się ku swoim końcom jak ma to miejsce w tak zwanym chukon-bu. Grubość wahał się od 2-3 cm i musi umożliwić osobie trenującej zaciśnięcie rąk w pięści na stylisku kija. Starsze kije bō miały przekrój okrągły (maru-bo), kwadratowy (kaku-bo), sześciokątny (rokkaku-bo) lub ośmiokątny (hakkaku-bo). Jeśli chodzi o długość bō to oprócz standardowych o długości 6 shaku istniały także kyu-shaku-bo posiadające długość 9 shaku.

Historia bō jest tak długa jak długa jest historia samej ludzkości. Prawdopodobnie kij wykonany z drewna był pierwszą bronią jak kiedykolwiek została wykonana oraz odkryta przez człowieka. Stopniowo techniki wykonywania tej broni stawały się coraz bardziej doskonalsze, zaś sam bō często wzmacniane było dodatkowo metalowymi okuciami na jego środku i końcach. Bō był wykorzystywane przez mnichów jako kostur a także jako tenbin- kij służący do noszenia na ramionach cegieł, koszyków i innych przedmiotów niekoniecznie związanych ze sztukami walki. Techniki walki bō wywodzą się głównie z XV-sto wiecznej Okinawy, gdzie cesarz Sho Shin postanowił zabronić noszenia mieczy, aby łatwiej poradzić sobie z tubylcami wyspy i pozostawić ich bezbronnym w obliczu samurajskiego żelaza. Jako że bō można było nosić praktycznie wszędzie jako choćby wspomniany tenbin, szybko stał się groźną bronią w rękach mieszkańców Okinawy.

Bō jest bronią uniwersalną. Można nim uderzać, blokować, rzucać a także używać jako proste narzędzie codziennego użytku. Dzięki niewielkiej wadze możliwe było zadawanie szybkich, precyzyjnych ciosów, a także stosowanie niecodziennych uników w postaci skoków oraz wprowadzania broni w ruch obrotowy, utrudniający przewidzenie kierunku i siły ataku. Co ciekawe, techniki uderzeń za pomocą bō stały się podstawą dla opracowania stylów walki yari (włócznia japońska) oraz naginaty (japońska halabarda).Zastosowanie:
- Chwyt za środek Bō: naprzemienne uderzanie oraz parowanie ciosów końcami kija,
- Chwyt za koniec Bō: uderzanie, pchnięcia oraz parowanie ciosów jednym końcem kija,
- Rzut: uderzenie przeciwnika na odległość.

Najlepsze w Polsce forum poświęcone tematyce Sztuk Walki i Sportów Walki. Rozległe tematy obejmujące sztuki walki jak: Wushu, Aikido, Karate, Kyokushinkai, Shotokan, Judo, Jujitsu, BJJ, Capoeira, Viet Vo Dao, Jeet Kune Do, Ninjustsu, Taekwondo, Silat, Muay Thai, Kendo, Iaido, Hapkido, Wing-Chung, różne style i odmiany Kung Fu (również jako system filozoficzny. Prowadzimy dyskusje na temat sportów wlaki jak MMA, Kickboxing, Boks, Zapasy, systemy samoobrony jak Systema czy Krav Maga i Combat. Polecamy wszystkim zainteresowanym i zapraszamy do odpowiednich działów. Jeżeli chcesz się czegoś dowiedzieć, podzielić się swoim zdaniem bądź podyskutować o sztukach i sportach walki jest to forum dla ciebie10. Pozwalamy na konsultacje programów treningowych z różnych dziedzin, porady na temat treningu siłowego, kulturystycznego czy też odżywiania i diety. Dla osób, które mają szersze spojrzenie na Sztuki i Sporty Walki zapraszamy i zachęcamy do udzielania się w dziale Artykuły. Jeżeli chcesz się rozwijać w SW to forum Fighttube.pl jest właśnie dla ciebie.