ENCYKLOPEDIA SZTUK WALKI / Dao [BROŃ CHIŃSKA]

Aby dodać wpis musisz być zalogowany

MateRonin MateRonin
  • 0
Posty: 10
http://roninsendi.files.wordpress.com/2011/04/bagua-dao-b.jpg

Dao jest jednosiecznym odpowiednikiem zachodniego pałasza o elastycznej klindze. Posiada zakrzywioną klingę, pozwalającą na lepszą penetrację miękkich i elastycznych pancerzy zrobionych z materiału lub skóry. Rękojeść oplatana skórzanymi paskami zmniejszała ryzyko wyślizgnięcia się broni, natomiast okrągła, półwypukła garda od strony rękojeści, nie pozwalała żeby w trakcie deszczu, woda dostawała się do pochwy. Niektóre egzemplarze tej broni posiadają obręcze na szarfy, bądź rzemyki podobnie jak w bi shou. Istnieją także dwie podkategorie dao: bagua dao o masywnym ostrzu oraz pudao, w którym wydłużono rękojeść.

Dao ma bardzo bogatą historię, sięgającą dynastii Shang (2100-1600 r. p. n. e.). Stosowana przez kawalerię dynastii chińskich, sprowadzona do Japonii i Korei, a także rozpowszechniona w Europie i Azji Mniejszej za sprawą Mongołów, broń ta słusznie nazywana jest “Generałem Wszystkich Broni”. Całkiem prawdopodobne jest, że to właśnie dzięki dao, japońscy rzemieślnicy stworzyli katanę, Persowie szamsziry, hindusi talwary, Afgańczycy pulwary, Turcy kilije, Arabowie scimitary, a europejczycy- szable.

Zastosowanie:

- Klinga: cięcie, uderzanie, rąbanie, pchnięcia,
- Szarfy/rzemienie: dekoncentrowanie przeciwnika, możliwość zwiększenia zasięgu broni, wiązanie rąk, rozbrajanie.
- Rękojeść: uderzanie.

Najlepsze w Polsce forum poświęcone tematyce Sztuk Walki i Sportów Walki. Rozległe tematy obejmujące sztuki walki jak: Wushu, Aikido, Karate, Kyokushinkai, Shotokan, Judo, Jujitsu, BJJ, Capoeira, Viet Vo Dao, Jeet Kune Do, Ninjustsu, Taekwondo, Silat, Muay Thai, Kendo, Iaido, Hapkido, Wing-Chung, różne style i odmiany Kung Fu (również jako system filozoficzny. Prowadzimy dyskusje na temat sportów wlaki jak MMA, Kickboxing, Boks, Zapasy, systemy samoobrony jak Systema czy Krav Maga i Combat. Polecamy wszystkim zainteresowanym i zapraszamy do odpowiednich działów. Jeżeli chcesz się czegoś dowiedzieć, podzielić się swoim zdaniem bądź podyskutować o sztukach i sportach walki jest to forum dla ciebie10. Pozwalamy na konsultacje programów treningowych z różnych dziedzin, porady na temat treningu siłowego, kulturystycznego czy też odżywiania i diety. Dla osób, które mają szersze spojrzenie na Sztuki i Sporty Walki zapraszamy i zachęcamy do udzielania się w dziale Artykuły. Jeżeli chcesz się rozwijać w SW to forum Fighttube.pl jest właśnie dla ciebie.